Project Revival - Wypalenie Zawodowe - Czym jest

W dzisiejszym dynamicznym i wymagającym świecie zawodowym, a także na pełnym wyzwań polu życia prywatnego, zjawisko wypalenia staje się coraz bardziej palącym problemem. Jego wpływ jest coraz bardziej zauważalny i wymaga nie tylko uwagi,  ale i działań skierowanych ku zapobieganiu i zwalczaniu tego zjawiska. Fundacja „Kwitnąca Polska”🌹🌍 połączyła siły z UBS i we wspólnym projekcie będziemy starali się zwiększać świadomość na temat kwestii wypalenia zawodowego, a w kolejnym etapie także praktycznie wspierać osoby go doświadczające.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie, czyli burnout, to stan psychiczny charakteryzujący się chronicznym uczuciem zmęczenia i wyczerpania, często wynikający z długotrwałego narażenia na intensywne stresory życiowe. Osoby dotknięte tym zjawiskiem doświadczają wyraźnego spadku energii, entuzjazmu i zaangażowania.

Trzy główne aspekty wypalenia według. Christiny Maslach, która w 1993 roku wprowadziła  to pojęcie do literatury psychologicznej to:

    Emocjonalne wyczerpanie: uczucie ciągłego znużenia i wyczerpania, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
    Depersonalizacja: zimne, obojętne podejście do sytuacji, ludzi i obowiązków, co może objawiać się dystansem emocjonalnym.
    Zmniejszone poczucie własnej skuteczności: spadek przekonania o swoich umiejętnościach, poczucie bezradności i utraty wiary w możliwość wpływania na własne życie.

    Wypalenie może być wynikiem różnorodnych czynników, takich jak nadmierna presja, brak wsparcia społecznego czy trudności w radzeniu sobie ze stresem. Jest to stan, który może dotyczyć każdego, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy czy życiowej roli. Efektywne przeciwdziałanie wypaleniu wymaga zazwyczaj równowagi pomiędzy pracą i życiem prywatnym, a także skutecznymi strategiami radzenia sobie ze stresem.

    Co ma na celu Project Revival?

    projekcie REVIVAL przyjrzymy się dokładniej jakie czynniki sprzyjają wypaleniu zawodowemu oraz jakie innowacje i praktyki mogą pomóc w zapobieganiu i łagodzeniu tego zjawiska. W naszych najbliższych artykułach będziemy Wam przybliżać różne objawy wypalenia zawodowego, zarówno te lepiej znane, jak i te bardziej subtelne i cięższe do wychwycenia. Mamy nadzieję, że będzie to dla Was okazja do refleksji nad równowagą między pracą a życiem prywatnym i nad wysiłkiem a wypoczynkiem w Waszym życiu.

    Co mówią badania i raporty?

    Jest to wątpliwym pocieszeniem, ale niewątpliwie znakiem obecnych czasów, że wypalenie zawodowe dotyczy dużej części naszego społeczeństwa. ADP, firma specjalizująca się w dostarczaniu usług kadrowo-płacowych, przeprowadziła badanie pod tytułem „People at Work 2022: A Global Workforce View”, w którym uczestniczyło 33 tys. pracowników z 17 krajów. Wyniki badania pokazują, że niemal co czwarty Polak (23,59 proc.) doświadcza uczucia wypalenia zawodowego.

    Prawie co czwarty Polak może doświadczać wypalenia zawodowego

    Wyniki badania pokazują, że niemal co czwarty Polak (23,59 proc.) doświadcza uczucia wypalenia zawodowego.

    O powadze problemu wypalenia świadczy fakt, że w 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała wypalenie zawodowe do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. W Polsce zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego lekarze mogą wypisywać od początku 2022 r., gdy pracownik jest przeciążony obowiązkami wykonywanymi na co dzień w warunkach długotrwałego stresu.

    W roku 2022 zaburzenia psychiczne stanowiły przyczynę 10 proc. wszystkich dni absencji chorobowej ubezpieczonych w ZUS, co potwierdza potrzebę pilnego zaadresowania kwestii zdrowia psychicznego w Polsce. Wypalenie zawodowe, w dłuższej perspektywie może wpływać negatywnie na zdrowie psychiczne, prowadząc do depresji, lęków, problemów ze snem, zachwiać równowagę psychiczną i emocjonalną, a także zwiększyć ryzyko chorób psychicznych.


    Podsumowanie

    Ważne jest, aby zauważyć symptomy wypalenia zawodowego i podjąć kroki odpowiednie kroki, takie jak szukanie wsparcia, wdrożenie zdrowych strategii radzenia sobie ze stresem, a także ewentualne skorzystanie z pomocy specjalisty, takiego jak psycholog czy terapeuta. Wczesna interwencja może pomóc w zapobieganiu poważniejszym problemom zdrowia psychicznego.

    Czy rozpoznajesz u siebie symptomy wypalenia? Czy masz w swoim otoczeniu współpracowników lub bliskich, którzy mogą wykazywać jego objawy?

    Ważne jest, aby być świadomym swojego stanu psychicznego oraz obserwować zmiany w zachowaniu i nastroju u siebie i bliskich. W ramach projektu REVIVAL będziemy prezentować najlepsze praktyki i efektywne sposoby radzenia sobie ze skutkami wypalenia, techniki relaksacyjne, porady ekspertów, a także przydatne aplikacje.

    Zostańcie z nami!


    Źródła:

    https://www.instytutzdrowiamentalnego.pl/baza-wiedzy/co-to-jest-wypalenie-zawodowe,210.html

    https://www.zus.pl/-/w-2022-roku-wystawiono-niemal-1-3-mln-zwolnie%C5%84-z-powodu-zaburze%C5%84-psychicznych

    Opublikowano 

    29 grudnia 2023

    Jak możesz wspierać Fundację „Kwitnąca Polska”?

    Na co przeznaczymy wpłacane środki?

    • wsparcie materialne i finansowe oraz społeczne;
    • organizacja wydarzeń promujących inicjatywy charytatywne;
    • organizacja szkoleń i promocja nowych technologii;
    • marketing dotyczący szerzenia idei wolontariatu;
    • organizacja kampanii społecznych;
    • działania aktywizacyjne m.in. szkolenia, warsztaty, mentoring i coaching zawodowy;
    • promocja innowacyjnych metod leczenia.

    Sledź nas na portalach

    społecznościowych

    Systematycznie publikujemy ciekawe artykuły oraz szczegóły naszych działań.

    Zapisz się do naszego newslettera, żeby dostawać najnowsze informacje o naszych inicjatywach i projektach.

    Rejestracja oznacza zapoznanie się oraz zaakceptowanie Polityki Prywatności.

    Copyright © 2021-2024 Fundacja „Kwitnąca Polska”

    ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, KRS 0000917381 REGON 389763268

    Tel: 71 7000 345 Email: biuro@kwitnacapolska.pl

    MAPA STRONY

    Access The Training Now

    We process your personal data as stated in our Privacy Policy. You may withdraw your consent at any time by clicking the unsubscribe link at the bottom of any of our emails.

    Close